Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Lekka grochówka

Lekkostrawna dietetyczna zupa grochowa

Grochówka kojarzy się przede wszystkim z tym, że jest to ciężkostrawna, gęsta i dość kaloryczna zupa. Rzeczywiście, od początku, gdy tylko ją wymyślono, taka właśnie miała być. Dlaczego? Przygotowywano ją bowiem głównie w zimie. Stanowiła danie rozgrzewające, dodające energii, co w porze zimowej ma szczególne znaczenie. Dzisiaj grochówka gotowana jest o każdej porze roku. Wiele osób nie potrafi sobie jej odmówić. Potem pojawiają się wyrzuty sumienia, bo zupa grochowa, szczególnie gęsta grochówa z grzanką, to faktycznie sporo kalorii. Ale przecież wcale te wyrzuty sumienia nie muszą się pojawiać. Przecież istnieje takie danie jak lekkostrawna, dietetyczna grochówka. To pyszna, mało kaloryczna zupa grochowa, bez zagęszczaczy. A jej przygotowanie jest banalnie proste!

Co nam będzie potrzebne? Litr bulionu, pięć ziemniaczków, dwie marchewki, dwieście gram grochu łuskanego, dwa, trzy ziarna ziela angielskiego, sól, pieprz, liść laurowy, natka pietruszki do smaku. Ziemniaki i marchewki trzeba obrać, dokładnie umyć i pokroić w kostkę. Wszystko wrzucamy do szerokiego garnka i dodajemy opłukany groch. Wszystko zalewamy litrem gotowego wywaru bulionowego. Dorzucamy przyprawy i bardzo dokładnie mieszamy. Wszystko gotujemy, aż warzywa zaczną być miękkie. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Podajemy na gorąco.

Jak widać – wcale nie musimy odmawiać sobie grochówki. Powyższy przepis może być przez nas stosowany tak często, jak tylko mamy na to ochotę. Można nie dodawać mięsa – wtedy będziemy mogli przygotować grochówkę wegetariańską. Tak przygotowana zupa będzie świetnie nadawała się dla osób, które dbają o linię i dla osób, które mają problemy trawienne (tradycyjna grochówka jest bowiem bardzo ciężkostrawna). Zupka jest bardzo lekka, ma konsystencję krupniku, nie zawiera zasmażki. Tak naprawdę jest minimalnie, naturalnie zagęszczona zmiksowanym grochem.